• Centrum Praktycznego Szkolenia w Zakresie Małego Przetwórstwa

  Przetwórstwo w gospodarstwie rolnym

 • Przetwórstwo mleka

  Przetwórstwo mleka

 • Przetwórstwo mięsa

  Przetwórstwo mięsa

 • Przetwórstwo owoców

  Przetwórstwo owoców

 • Przetwórstwo zbóż

  Przetwórstwo zbóż

Giełdowy Rynek Rolny to platforma uruchomiona na Towarowej Giełdzie Energii S.A. w ramach projektu Platformy Żywnościowej, prowadzonego wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.

Jest to pionierskie rozwiązanie na rynku polskim umożliwiające dokonywanie obrotu giełdowego polskimi produktami rolno-spożywczymi o wystandaryzowanych parametrach jakościowych. Zaletą platformy jest to, że zawierane transakcje mają charakter tzw. rynku kasowego polegającego na natychmiastowym rozliczeniu z fizyczną dostawą towaru.

Giełdowy Rynek Rolny koncentruje podaż krajowych towarów rolno-spożywczych, co pozwala na tworzenie dużych, jednorodnych partii produktów, obniżenia kosztów transakcyjnych oraz ryzyka handlowego min. poprzez ograniczenie ryzyka cenowego w oparciu o wystandaryzowane umowy i towary.

Giełdowy Rynek Rolny umożliwia również oferowanie polskich produktów na rynkach europejskich oraz pozaunijnych. W obecnej chwili towarami notowanymi na giełdzie są pszenica, żyto i kukurydza. W kolejnych etapach planowane jest wprowadzenie perspektywicznych produktów rolno-spożywczych min. rzepak, koncentrat soku jabłkowego, cukier biały, odtłuszczone mleko w proszku i półtusze wieprzowe.

Źródło: "Biuletyn informacyjny" MRiRW